Ako v bytových domoch znížiť náklady na ohrev vody až o 30%?

◄ Späť do prehľadu blogu

Bytové domy, ktoré sú zásobované z lokálnych kotolní sa často stretávajú s relatívne vysokými nákladmi z dôvodu ich spotreby. Vzhľadom k tomu, že dopyt po teplej vode je tak veľký, predstavuje toto veľký problém generujúci nemalé náklady, ktoré bude spoločnosť nútená platiť.

V ére nových, inovatívnych a energeticky účinných riešení je štandardným želaním minimalizovať straty pri prenose tepla a využívať obnoviteľné zdroje čerpajúce zo skutočne voľnej energie. Vzhľadom k tomu, že dopyt po teplej vode je prakticky po celý rok konštantný, je treba  využiť energiu, ktorá je v danej lokalite k dispozícii neustále. Tou môže byť solárna energia, ktorá i cez svoju premenlivú intenzitu v priebehu celého roka môže byť zdarma využitá i v zime pomocou slnečných kolektorov. Solárne panely sú stále veľmi populárne, dovoľujú  pokrytie až 40-80% dopyt v závislosti na mesiaci a ročnom období– predstavujú tiež lacný spôsob s relatívne nízkym objemom investícií. Solárny panel so zásobníkom vody umožňuje výrazne znížiť náklady na prípravu teplej vody a zároveň aplikovať dotované, ekologické riešenie, nevyhnutné pre každú inštaláciu kolektorov.

Ako solárne panely pracujú?

Solárne kolektory zbierajú slnečnú energiu počas dňa, keď svieti slnko. Preto je nutné mať k dispozícii miesto na skladovanie ohriatej vody, umožňujúce vodu v prípade potreby rýchlo využiť. Kapacita týchto nádrží je závislá na počte obyvateľov, a tým i množstvo vody nimi spotrebované v priebehu dňa. Izolácia takejto nádrže, ako aj spôsob plnenia sú dôležité pre udržanie nádrže na doporučenú teplotu vody po čo najdlhšiu možnú dobu. V prípade, že nie je možné použitie solárnych kolektorov, pretože nie je možnosť  ich montáže na strechu budovy - potom by teplá voda mala byť pripravovaná za použitia najúčinnejších tepelných výmenníkov. Toto je dôležitý aspekt pri výberu tepelného zdroja, ktorý dosahuje vysokú účinnosť i pri meniacej sa spotrebe energie. Najlepším riešením je plynový kondenzačný kotol.

ultragas

Obrázok č. 1: Plynový kondenzačný kotol UltraGas®

Čo potrebujete vedieť, než budete investovať do solárnej energie?

Solárne kolektory sú veľmi lákavé a šetrné k životnému prostrediu. Jedná sa o efektívne riešenie s výkonom a technológiami umožňujúcimi maximálne využitie slnečného žiarenia.

solárny panel
Obrázok č.2: Ultratenký solárny panel UltraSol
Základné vlastnosti kolektorov sú čo najväčšia absorbcia a minimálna reflexia. Pre tieto účely sa používa sklo s antireflexnou vrstvou, pod ktorým je umiestnený absorbér. Ten by mal zaberať čo najväčšie množstvo povrchu prostredníctvom vinutého usporiadania. Pod ním je izolácia z minerálnej vlny, ktorá chráni kolektor pred tepelnou stratou napr. do strešných panelov. Závisí na tom množstvo energie, ktoré bude odovzdávané do vody. V letných mesiacoch sa kolektory využívajú predovšetkým pre účel výroby teplej vody. V zimnom období počas slnečného počasia môžu byť kolektory využité pre vykurovanie budov. Podporia hlavný zdroj tepla až o 20-50%.


Páči sa vám riešenie pre bytové domy? Zdieľajte ho!

Autor
Martin Köb
Product Manager SRS